Bendruomenių šventė „Prie Didžiųjų Nemuno kilpų“

bendruomens6Lietuvos Respublikos Seimas 2016 metus paskelbė Vietos bendruomenių metais. Toks sprendimas priimtas, norint pabrėžti vietos bendruomenių reikšmę įgyvendinant Europos Sąjungos ir nacionalinę regioninę politiką ir atsižvelgiant į siekį stiprinti vietos savivaldą kaip pilietinės visuomenės formavimo pamatą. 
 
O kas yra bendruomenė???? 
 
Bendruomenė – tai visų pirma bičiuliška kaimynystė ir betarpiškas bendravimas – ir nelaimėje padedant, ir džiaugsmu dalijantis. Mes galime sakyti  esame viena didelė Lietuvos  bendruomenė su mažais bendruomenių skyreliais, kuriuose vieni kitus pažįsta, vieni kitiems padeda džiaugsme ir varge.
 
 Nemuno kilpų regioninio parko direkcija glaudžiai bendradarbiauja ne tik su bendruomenėmis, esančiomis parko teritorijoje, bet ir šalia jo. Be jų pagalbos būtų sunku prižiūrėti piliakalnius, senąsias kapines, koplyčias, organizuoti renginius, šventes. Tik bendruomenių dėka kiekviena talka ar susibūrimas geram darbui atlikti virsta švente.
Nemuno kilpų regioninio parko teritorijoje susikūrę  dvidešimt  bendruomenių, o šalia parko dar  penkios. Kiekviena bendruomenė vykdo kultūrinę veiklą, tvarko savo aplinką, padeda socialinių įgūdžių stokojančioms šeimoms, organizuoja renginius vaikams, rūpinasi parama, o ištikus nelaimei visi stengiasi kiek galėdami padėti. 
 
Pasidžiaugti nuveiktais darbais, pabūti kartu viename būryje, susipažinti tarpusavyje Nemuno kilpų regioninio parko direkcija sukvietė visas bendruomenes į šventę Siponių dvare.  Tai ne šiaip pasirinkta vieta, o būtent šio dvaro planuose pirmą kartą manoma Nemunas buvo pažymėtas tiksliausiai. Tai gamtos ir žmonių sukurta ramybės ir grožio oazė. Dvarvietė gyvuoja nuo XVI amžiaus ir per savo ilgą laikotarpį matė turtingus ponus, mokyklos moksleivius, lakstančius po kiemą, ir kolūkio karvutes. Dabar ši vietovė vėl naujai atgimusi sukviečia didelius būrius žmonių į įvairiausias šventes. O ir gražesnės vietos tokiai šventei nesurasi. Todėl jau prieš gerus metus buvo pasirinkta vieta šventei, o dvaro dabartinis šeimininkas Andrius Palionis mielai priėmė. Artėjant šventei buvo baiminamasi blogo oro, nes saulė šią vasarą ne labai lepino, o lyjant lietui ir linksmintis ne labai norisi, bet dvaro teritoriją lyg stebuklingą oazę  apgaubė saulė. Ir nors  aplinkui nukrisdavo ne vienas lietaus lašelis, dvare visą dieną švietė saulė, o sutemus visi grožėjosi žvaigždžių gausa danguje. Bet ir šventėje netrūko žvaigždžių. Visi kas atvyko buvo priimti, pavalgydinti, o kas linksmintis nemokėjo tai ir palinksminti. 
 
Renginį pradėjo NKRP direkcijos vyr. specialistė ir renginio sumanytoja Ramutė Milušauskienė poeto Pauliaus Širvio žodžiais „Su Nemunu pateka saulė. Su Nemunu leidžias toli. Prie Nemuno Mano pasaulis, Prie Nemuno Mano šalis. “  Kiekvienas lietuvis savo gimtinę sieja su Nemunu, o tai reiškia, kad visi esame vienos bendruomenės nariai. Ir ne svarbu kur tu gyveni, svarbu ką tu jauti. Atvykusias bendruomenes į Siponių dvarą pasveikino dvaro šeimininkas Andrius Palionis, palinkėjo gražios šventės, geros nuotaikos, o svarbiausia susipažinti, susibendrauti, o gal vieniems iš kitų ir pasimokyti. Šventėje savo išmonę ir kūrybiškumą parodė  septyniolika bendruomenių iš visų trijų Birštono, Prienų ir Alytaus rajonų savivaldybių. O su savo žmonėmis kartu pirmu smuiku griežė ne tik bendruomenių pirmininkai, bet ir seniūnai: Birštono seniūnas Jonas Kederys, Punios seniūnas Gintaras Laukaitis, Balbieriškio seniūnė Sigita Ražanskienė, Jiezno seniūnas Algis Bartusevičius. Džiugu, kad nepasididžiavo ir į šventę  atvyko Prienų rajono savivaldybės vicemeras Algis Marcinkevičius, Birštono savivaldybės vicemeras Vytas Kederys, Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pranskevičius. 
 
Šventė prasidėjo. O kaip šventė be rimtosios muzikos  koncerto. Šiuos nuostabius garsus dovanojo Prienų meno mokyklos jaunieji muzikantai: smuikininkai- Augustė Lyberytė, Ieva Juodsnukytė, Nojus Kondrotas ir Ugnė Orinaitė; akordeonistai-Alvita Radzevičiūtė, Adas Radzevičius, Emilis Butkus, Ilja Sogočiov; gitaristai- Vladas Šatas, Kasparas Gudaitis ir būgnininkas Pijus Deltuva. Už šį  koncertą būtina padėkoti mokytojams: Linai Bendoraitienei, Ilonai Vasiliauskienei, Danguolei Kalpokovienei, Linui Mikšiūnui ir Prienų meno mokyklos  direktorei Rasai Staliūnienei. 
 
Po koncerto prasidėjo mažoji kelionė po Nemuno kilpas. Plaukiant Nemunu pasroviui šventės metu apsilankėme visose atvykusiose į šventę bendruomenėse : Panemuninkų kaimo bendruomenėje(pirmininkas Virgilijus Pranskevičius,Alytaus rajono seniūnija), Žagarių kaimo bendruomenė (pirmininkas Alvydas Bernatavičius, Punios seniūnija), Vėžionių bendruomenė „Topolis“(pirmininkė Irma Kereišienė,  Jiezno sen.), Nemajūnų bendruomenė „Santalka“ (pirmininkė Angelė Kederienė, Birštono seniūnija), Siponių kaimo bendruomenė (pirmininkė Vijolė Skorodumovienė, Birštono seniūnija), Balbieriškio kaimo bendruomenė „Balbieriškis“(pirmininkas Saulius Narūnas, Balbieriškio seniūnija), Mateišionių kaimo bendruomenė ( pirmininkė Daiva Valatkienė, Birštono seniūnija), Birštono vienkiemio bendruomenė (pirmininkas Vytas Kederys, Birštono seniūnija), Prienų „Revuonos“ bendruomenė (pirmininkė Inrida Baranauskienė, Prienų seniūnija), Prienų „Paprienės“ Bendruomenė ( pirmininkė  Jūratė Zailskienė, Prienų seniūnija),  Prienų sveikos gyvensenos klubas „Versmenė“ (pirmininkė Leonora Kalantienė), Prienų rajono Ašmintos kaimo bendruomenė „Ošvenčia“ (pirmininkė Rasa Vaitauskaitė, Ašmintos seniūnija), Alksniakiemio krašto bendruomenė (pirmininkė Daiva Aušra Earle, Ašmintos bendruomenė), Jiezno bendruomenės centras (pirminikė Irena Urbanavičienė), Kašonių-Dukurnonių kaimų bendruomenės, Pašventupio kaimo bendruomenė Asociacija „Pilutė“ (pirmininkė Laimutė Jančiukynienė, Pakuonio seniūnija, Pakuonio krašto bendruomenė ( pirmininkė  Aušra Tamošiūnienė, Pakuonio seniūnija). 
 
Sužinojome įdomių atsitikimų, istorijų, legendų, pasakų, kurios niekur nėra užrašytos, o gyvos tik ten gyvenančių žmonių prisiminimuose. Kiek daug  Nemunas per šimtmečius savo vandenimis nuplukdė istorijos puslapių, gaila kad ne viskas užrašyta, bet bent papasakota vaikams, anūkams ir visa tai perduodama iš kartos į kartą. Ne visos tradicijos išsaugotos, bet visos prisimenamos ir pamažu atgaivinamos. 
 
Šventės metu nebuvo pamiršti ir mažieji. Jiems teko dėlioti dėliones su Nemuno vaizdais, o kam nesisekdavo į pagalbą ateidavo tėveliai ar vyresnieji draugai. Video nuotraukų ekspozicija visus plačiau supažindino su bendruomenių projektine veikla, renginiais, nuveiktais arba tęsiamais pradėtais darbais. Visų dėmesį patraukė „Revuonos“ bendruomenės pirmininkės Inridos rankdarbių paroda. Jos  gaminių panoro įsigyti ne vienas šventės dalyvis, deja jie buvo neparduodami. 
Pasibaigus bendruomenių prisistatymams visi svečiai buvo pakviesti prie suneštinio vaišių stalo. Pačios geriausios bendruomenių šeimininkės visus vaišino namine duona, sūriais, bulka, medumi, o kokios vaišės be lašinukų ar rūkytos dešros. Nuo bendruomenių neatsiliko ir Nemuno kilpų regioninio parko kolektyvas. Vištienos sriubą virė ir visus susirinkusius vaišino Ingrida, Viktorija, Nijolė ir Larisa.  O jų pagaminta gira pelnė geriausio gėrimo titulą. O koks renginys be rėmėjų? Kiekviena bendruomenė buvo apdovanota laimės paukščiais, kuriuos pagamino VŠĮ Prienų drožyba kolektyvas, medumi, kurį iš savo bityno atvežė bitininkas Robertas Pilauskas, o atsigaivinti teko  mineraliniu vandeniu, kurį renginiui padovanojo Birštono mineraliniai vandenys.
 
 Pasistiprinus teko ir kojeles pamankštinti grojant Prienų rajono Stakliškių kaimo kapelai „Korys“, kuriai vadovauja Jonas Aleškevičius. O tiems kam dar linksmybių maža buvo ant žaliojo parketo teko šokti koncertuojant Prienų rajono Veiverių vokalo grupei  „Cukraus pudra“, kuriai vadovauja Virginija Mitrikevičienė. Didelis dėkui Veiverių kultūros centrui už viso renginio įgarsinimą, nes kitaip mūsų balsus būtų nusinęšes kitoje pusėje ošiantis Punios šilas. 
O kaip renginys be fejerverkų, tačiau jų nebuvo. Fejerverkus pakeitė kiekvienos bendruomenės į dangų paleisti dangaus žibintai, kurie nunešė tolyn kiekvieno širdies šilumos dalelę. Šventė baigėsi, o daugelis atsisveikindami klausė „kada vėl susirinksime darbų aptarti, vėl vienas į kitą pasižiūrėti ir paklausti kaip sekasi“. 
 
NKRP direkcijos
Vyr. specialistė R.Milušauskienė
bendruomen24
bendruomens11
bendruomenes1
bendruomen30
bendruomen25
bendruomen22
bendruomen21
bendruomen16
bendruomen15
bendruomen14
 
bendruomen31

Kalendorius

Rugpjūtis 2017
Pr A T K P Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Nuorodos


m0

keliauk-kitaip

baneris

kaimo statyba