Ar sugrįžusius paukščius šalčiai vėl išgins

pempeKovo 10-ąją senoliai vadindavo Keturiasdešimties paukščių diena. Tai reiškia, kad tą dieną turėjo parskristi keturiasdešimties rūšių paukščiai. Tačiau savaitgalį net Ventės rago paukščių karalijoje buvo galima suskaičiuoti per pus mažiau. Paukščiams sutrukdė vėl paspaudęs šaltukas.
Ornitologai skaičiuoja, kad kol kas yra sugrįžusios tik dvidešimt kelios paukščių rūšys – kovai, dirviniai vieversiai, pempės, pilkosios žąsys, želmeninės žąsys, baltakaktės žąsys, didieji kormoranai, pilkieji garniai, rudagalviai kirai. Šalčiai kaip reikiant lėtina paukščių sugrįžimo procesą.


Geresnės sąlygos  yra vandens paukščiams. Nors daug kur užšalęs vanduo, jiems pavyksta rasti ledo nesukaustytų vietų, mariose yra properšų.
O štai pempėms nekas. Joms reikia dumblėtų vietų, o dabar viskas užšalę. Atgal pasitraukę paukščiai atšilus, vėl sugrįš, o kai kurie migruos dar toliau. Nors paukščių lesinimo sezonas jau ir baigėsi, tačiau be žmonių pagalbos kai kurie gali žūti nerasdami maisto.
Anksčiau tiek daug paukščių Lietuvoje nežiemodavo – todėl senovės lietuviai ir sugebėdavo kovo 10-ąją suskaičiuoti 40 parskridusių rūšių. Šiais metais varnėnai buvo stebimi visoje Lietuvoje. Ypač Vakarų Lietuvoje, Klaipėdoje. O gruodžio mėnesį Nemuno deltoje buvo galima stebėti visą būrį varnėnų.
Kai kurie paukščiai dėl sušvelnėjusių žiemų prisitaikė ir iš Lietuvos neišskrenda.  Štai mažiausias Europos paukštis – nykštukas  išskrenda žiemoti į Prancūziją, Italiją, Didžiąją Britaniją, bet nemažai šių mažylių galima žiemą pamatyti ir Lietuvos miškuose.
Nuolat girdime apie nykstančias rūšis, tai veikia žmogaus įtaka ir klimato kaita, bet pas mus atskrenda ir pradeda plisti kai kurios pietinės rūšys.
Pernai Lietuvoje ornitologų buvo rastos dvi naujos Lietuvoje perinčios paukščių rūšys. Tai kojūkas – tilvikas labai ilgomis kojomis, beveik du kartus ilgesnėmis už kūną, ir europinė juodgalvė kiauliukė. Kojūkas Lietuvoje išvis tik tris kartus buvo stebėtas per visą stebėjimų istoriją. O juodgalvė kiauliukė – tik keliolika kartų. Kiauliukė rasta perinti prie Vilniaus, o kojūkas – prie Klaipėdos.

Kalendorius

Rugpjūtis 2017
Pr A T K P Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Nuorodos


m0

keliauk-kitaip

baneris

kaimo statyba